sobota, 19 lutego 2011

HISTORIA ELEGANCJI: SPINKI DO MANKIETÓW

Autorem artykułu jest Nobleshop.pl

Historia Elegancji: Spinki do mankietów

Mimo, że były przeznaczone tylko dla mężczyzn, nosi je coraz więcej kobiet. Spinki do mankietów oznaczają styl i elegancje, które podkreślają Twą indywidualność nawet jeśli będą noszone do stroju klasycznego.


Pod koniec XVII wieku doszło do rewolucji w modzie męskiej. Renesansowe dekoracyjne mankiety ustąpiły miejsca bardziej wygodnym, wiązanym następcom. Ta innowacja, pozwalała uniknąć częstego "nurkowania" mankietów w winie czy potrawach podczas dworskich i zamkowych uczt. Ze względu na trudność we wiązaniu mankietów samemu, nowy styl stał się symbolem wysokiego statusu społecznego.

Nieco później, wiązania zostały zastąpione drogocennymi guzikami, co pozwalało wykazywać się projektantom finezją i pomysłowością. Wyrafinowaną biżuterię nazwano spinkami do mankietów.

Za czasów króla Grzegorza (1738-1820) eksperymentowano i wymyślano przeróżne wzory spinek. Jedne były wykonywane z metali szlachetnych, inne ze srebra, złota a nawet kryształu. Jednakże najmodniejsze były wtedy miniaturowe zdjęcia wykonane w dolnej części ze szkła lub kwarcu. Tylko elity było stać na tak wyrafinowany i drogi gadżet. Zwykli obywatele mogli najwyżej pomażyć o tym przywileju.

Wszystko zmieniło się po rewolucji przemysłowej w latach 60-tych XIX wieku. Po procesie cynkowania metali szlachetnych spinki do mankietów wykonywane były z tańszych surowców, pokrytych cienką warstwą złota lub srebra. Już w 1882 roku, George Krements wynalazł urządzenie do masowej produkcji spinek do mankietów.

Na początku XX wieku spinki do mankietów były uznawane za najlepszy prezent. Na przykład, kiedy rosyjska cesarzowa Maria Fiodorowna chciała sprezentować niezwykle piękną, niezwykłą oraz solidną rzecz, kazała zaprojektować spinki Faberge. Wiele firm światowej sławy jest producentem tej biżuterii (Cartier, Tiffany, Montblanc, Korloff), ale tylko Boyer poszedł dalej i w 1924 roku wynalazł nowy rodzaj przypinania - walcowy przycisk, który jest używany do dziś w większości modeli.

W 1970 r. zwykłe guziki zastąpiły spinki do mankietów, o których zapomniano aż do lat dziewiąćdziesiątych. Jednakże po dwudziestu latach wielu ludzi zaczęło powracać do spinek, jako do prawdziwej biżuterii biznesu i elegancji. W tym samym czasie moda kobieca zaczęła się rozwijać i teraz spinki są jednym z najmodniejszych akcesoriów elit.

Nie należy zapominać, że tak samo jak w XVII wieku, spinki nadal są symbolem wyrafinowania, gustu i prestiżu.
Zarówno klasyczne, jak i hobbystyczne wzory spinek możecie znaleźć na www.nobleshop.pl.

nobleshop.pl

Spinki marki Nobleshop to pomysł na oryginalny i nieco ekstrawagancki upominek dla mężczyzny wymagającego a jednocześnie chcącego wyrazić siebie i swoją pasję.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

2 komentarze:

men pisze...

Spinki do mankietów to bardzo elegancki dodatek, osobiście nie wyobrażam sobie wyjść na elegancką imprezę bez nich :) odkąd pamiętam kupuje je w grand moda męska bo są tam najlepsze.

Franiciszek Jankowski pisze...

To jest nieodzowna biżuteria tak jak u kobiety bransoletka czy kolczyki. Każdy facet musi mnieć choć jeden komplet spinek do mankietów, bo nie wyobrażam sobie eleganckiej imprezy bez nich :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...