środa, 16 lutego 2011

CIEKAWOSTKI KOLCZYKOWE

Ciekawostki kolczykowe

Kolczyki towarzysza człowiekowi w zasadzie od pradziejów. Służyły nam i naszym przodkom do przeróżnych celów... w artykule kilka ciekawostek z nimi związanych.

Kolczyki są z człowikiem od prawieków... Ślady po kolczykach znaleziononawet w uszach człowieka lodu znalezionego w 1991 w austrii (ciało zamrożone ok 5500 lat temu) Kolczykowanie wykorzystywane było w różnych celach. Jednym kolczyki służyły do podkreślenia przynalezności, innym zaś w celach religijnych, a jeszcze innym tylko w celach dekoracyjnych. Niezaleznie jednak od celu fakt jest faktem obecne były praktycznie na całym świecie.

  • I tak wzmianki o złotych kolczykach znajdziemy w Starym Testamencie w Księdze Wyjścia. To właśnie z przetopionych kolczyków Aaron kazał wytopić złotego cielca.
  • W Luwrze podobno jest posąg obrazujacy niewolnika z kolczykiem zamieszczonym w genitaliach. Takie kolczyki zabraniały używania niewolnikom uciech cielesnych. Niewolnik taki był bardziej wytrzymały, silniejszy i zdrowszy od eunucha zatrzymujac przy tym jego cecy. Miał wszystkie hormony jakie możemy znaleźć u mężczyzn a jednoczesnie marnował sił na seks.
  • Patrząc na kolczykowanie trochę z przymrózeniem oka, trzeba wspomniec o tym że w naszych czasach kolczykuje się zwierzęta hodowlane, nadając im tym samym stosowny "dowód osobisty".
  • W Hinduiźmie istotnym znakiem małżeństwa jest noszony przez małżonki kolczyk w nosie. Kolczyki takie mają symbolizować przynaleść i uległość koboiet wobec mężczyzn. Ponadto wg medycyny dalekowschodniej w lewym nozdżu znajdują się receptory mające wpły na narządy płciowe.
  • W starożytnym Rzymie znakiem męskości były kolczyki noszone w sutkach. Choć znajdą się tacy, którzy twierdzą że służyły one do zapinania peleryny.
  • W wielu dawnych wierzeniach uważano, że przez uszy ciała złe duchy. Dlatego więc noszono w uszach różne talizmany, które miały zadanie je odstraszyć.
  • Marynarze zaś nosili kolczyki, które miały być rodzajem zapłaty za godny, w razie gdyby przypadkiem marynarz utonał w morzu, a jego ciało znalazłoby się na brzegu.
  • No i na koniec, tych ciekawostek trzeba wspomnieć o obecnie zdaje się najpopularniejszym celu zdobienia ciała kolczykami. Chodzi rzecz jasna o cel ozdobny, bo w takim własnie celu obecnie się je najczęściej w naszej kulturze używa. Kolczyki takie obecnie przeżywają swoisty renesans, bardzo popularne jest ręcznie wykonywanie kolczyków artystycznych.
o Autorze

Tomasz Urban - zajmuje się ręcznym wykonywaniem biżuteriiArtykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...